Ciepło gruntowe to czysta, odnawialna energia pochodząca z natury
Jak działa ogrzewanie gruntowe
Ciepło gruntowe to energia cieplna wytwarzana przez słońce i magazynowana w ziemi. Tę energię cieplną można wykorzystać do ogrzewania budynków i wody użytkowej przy użyciu technologii gruntowych pomp ciepła.
Pozyskiwanie ciepła
Ciepło jest odbierane z gruntu lub wody za pomocą rurociągów odbierających ciepło. Rurę tę można wkopać w ziemię lub zatopić w studni wywierconej w podłożu skalnym. Rozwiązanie polegające na wierceniu pionowym nazywane jest studnią cieplną i jest najczęstszą metodą gromadzenia ciepła. Nadaje się nawet do małych działek i jest bardziej efektywny w dostarczaniu energii niż pętle poziome.
W rurociągach krąży bezpieczny dla środowiska płynny roztwór zapobiegający zamarzaniu i podgrzewany przez ciepło nagromadzone w otaczającej ziemi. W parowniku gruntowej pompy ciepła energia jest przekazywana z roztworu ciekłego na czynnik chłodniczy, schładzając roztwór o około trzy stopnie.
Temperaturę i ciśnienie czynnika chłodniczego podnosi się do wyższego poziomu za pomocą sprężarki. W skraplaczu energia przekazywana jest z czynnika chłodniczego do wody krążącej w systemie ogrzewania (podłogowego lub grzejnikowego) oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w akumulatorze energii.
Dystrybucja ciepła
Najlepszą wydajność pompy osiąga się, gdy dystrybucja ciepła odbywa się przy użyciu ogrzewania podłogowego lub innej metody wykorzystującej niskie ciepło. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura wody zasilającej jest niższa (28–40 stopni) niż np. w przypadku ogrzewania grzejnikowego, gdzie temperatura wody zasilającej wynosi zwykle 35–60 stopni. Ogrzewanie grzejnikowe nie wyklucza ogrzewania gruntowego, ponieważ gruntowe pompy ciepła firmy Gebwell mogą niezawodnie wytwarzać wodę o temperaturze 60 stopni.