Pompy ciepła – rozwiązywanie problemów
Awarie urządzeń technicznych zwykle pojawiają się bez ostrzeżenia – a urządzenia grzewcze wykorzystujące gruntowe źródło ciepła nie są wyjątkiem. Awarie urządzeń grzewczych z dolnym źródłem często objawiają się nieoczekiwanymi problemami w dystrybucji ciepła, ale także alertami wysyłanymi przez urządzenia.
Czy podejrzewasz, że coś jest nie tak z Twoim sprzętem grzewczym wykorzystującym gruntowe źródło ciepła? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami – odpowiedź znajdziesz poniżej!
- Poszukaj kodu problemu na panelu sterowania gruntowej pompy ciepła i zapisz go. Sprawdź, czy pompa ciepła posiada funkcję restartu programowego lub resetu. Jeśli tak, uruchom ponownie system. Jeżeli urządzenie nie posiada funkcji resetowania lub ponowne uruchomienie oprogramowania nie rozwiąże problemu, wyłącz urządzenie głównym wyłącznikiem i odczekaj 5 minut przed ponownym włączeniem.
- Jeśli usterka pojawi się ponownie po uruchomieniu, prawdopodobnie jest to usterka wymagająca potwierdzenia np. zabezpieczenia przed przegrzaniem.
- Należy sprawdzić zarówno bezpieczniki zasilania gruntowej pompy ciepła w elektrowni, jak i bezpieczniki samej gruntowej pompy ciepła.
Jeśli usterka nadal występuje, skontaktuj się z serwisem. Kontaktując się z serwisem, pamiętaj o podaniu kodu problemu i środków podjętych już w związku z pompą ciepła.
- Sprawdź, czy urządzenie nie uległo awarii (punkt A).
- Sprawdź ustawienia krzywej grzewczej i aktualną wartość zadaną.
- Sprawdź, czy pompa przeszła w tryb zatrzymania letniego lub tryb obniżony.
- Sprawdź, czy termostaty pokojowe są otwarte i prawidłowo ustawione.
- Oczyścić kolektor odpadów po stronie grzewczej. Zobacz instrukcje czyszczenia w tym filmie.
- Sprawdź ustawienia krzywej grzewczej i aktualną wartość zadaną.
- Sprawdź, czy sprzęt nie uległ awarii (punkt A)
- Sprawdź, czy zawór 3-drogowy działa prawidłowo. W trybie ogrzewania jedno odgałęzienie powinno być skierowane w stronę pozycji B.
- Jeśli posiadasz wężownicę chłodzącą, zobacz sekcję G
- Sprawdź, czy akumulator nie jest uszkodzony.
- Sprawdź, czy włączona jest produkcja ciepłej wody użytkowej. (Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego urządzenia – instrukcje znajdziesz w naszym banku danych)
- Sprawdź nastawę produkcji wody użytkowej. (Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego urządzenia – instrukcje znajdziesz w naszym banku danych)
- Czy nastąpił wzrost zużycia wody? Chwilowe zwiększenie zużycia może spowodować ochłodzenie ciepłej wody użytkowej. Sprawdź temperaturę ciepłej wody i poczekaj, aż zostanie wyprodukowana wystarczająca ilość ciepłej wody odpowiadająca wartości zadanej.
Sprawdź położenie i ustawienie termostatu. Chłodzenie pojedynczego pomieszczenia oznacza, że termostat pokojowy został źle ustawiony lub termostat jest uszkodzony.
Alarm nadmiernego ciśnienia:
- Sprawdź, czy termostaty obiegu grzewczego są otwarte.
- Sprawdź ciśnienie w obiegu grzewczym na manometrze
- Sprawdź, czy kolektor ścieków po stronie grzewczej nie jest zapchany; zobacz instrukcje na filmie.
Alarm podciśnienia:
- Sprawdź ciśnienie w kolektorze na manometrze.
- Sprawdź, czy zawory odcinające kolektora są otwarte.
- Sprawdź, czy pojemnik na odpady zbieracza nie jest zablokowany; zobacz instrukcje na filmie.
Styk alarmowy aktywny / Alarm zabezpieczenia przed przegrzaniem:
- Potwierdzić zabezpieczenie przed przegrzaniem rezystora przepływowego. Notatka! Zdejmij czerwoną nasadkę rezystora, aby sprawdzić zabezpieczenie przed przegrzaniem. Instrukcje można znaleźć w tym filmie
Alarm temperatury czujnika:
- Sprawdź wyświetlacz sterownika, aby sprawdzić, czy odczyt czujnika może być prawidłowy.
- Jeśli czujnik wskazuje znacząco nieprawidłowe odczyty (co najmniej kilkadziesiąt stopni), prawdopodobnie jest uszkodzony. Skontaktuj się z serwisem i zgłoś kod problemu wyświetlony na wyświetlaczu urządzenia.
Aries - pompa ciepła i aplikacja na smartfony Gebwell Smart
- Podczas uruchamiania pompy ciepła Aries kontakt z firmą Gebwell nie jest konieczny, jeśli nie ma żadnych problemów lub nie ma o co pytać. Technik może zwykle przeprowadzić uruchomienie samodzielnie. Z reguły uruchomienie pompy ciepła odbywa się za pomocą aplikacji, jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, istnieje możliwość uruchomienia pompy ciepła za pomocą sterownika pompy ciepła. Instrukcja montażu, obsługi i konserwacji zawiera wiele informacji na temat uruchomienia i obsługi pompy ciepła. Jeśli masz jakiekolwiek problemy lub pytania dotyczące uruchomienia, chętnie pomożemy. Najpierw jednak sprawdź, czy odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się w odpowiedniej instrukcji montażu w naszym spisie materiałów.
- Jeśli na przykład masz zamiar w najbliższej przyszłości uruchomić swoją pierwszą pompę ciepła Aries lub nie masz pewności co do zbliżającego się uruchomienia, zdecydowanie zalecamy zarezerwowanie terminu na sesję pomocy przy uruchomieniu na naszej stronie internetowej. Zarezerwujemy dla Ciebie termin u naszego eksperta technicznego i wspólnie przejdziecie przez procedurę uruchomienia.
- Jeśli podczas uruchamiania pompy ciepła pojawi się ostrzeżenie, należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi danego alertu.
Osoba chcąca zostać dodatkowym użytkownikiem
- Pobierz aplikację Gebwell Smart na swoje urządzenie ze sklepu z aplikacjami Google Play lub App Store.
- Na ekranie początkowym aplikacji wybierz „Zarejestruj się”.
- Wpisz adres e-mail, którego chcesz użyć do rejestracji w aplikacji.
- Link do rejestracji otrzymasz e-mailem.
- W linku wybierz rolę „Dodatkowy użytkownik”.
- Wypełnij wymagane informacje.
- Wybierz „Utwórz konto”.
Główny użytkownik
- Otwórz aplikację normalnie.
- Z bocznego menu wybierz „Zarządzaj kontem”.
- Dodaj adres e-mail osoby, która chce zostać dodatkowym użytkownikiem.
Następnie nowy dodatkowy użytkownik może monitorować i modyfikować pracę pompy ciepła tak samo jak główny użytkownik. Tylko główny użytkownik może dodawać dodatkowych użytkowników.
- Zdalny dostęp do pompy ciepła został utracony. W takim przypadku należy postępować w następujący sposób:
- Odłącz pompę ciepła od zasilania, odłączając jej przewód zasilający od gniazdka na kilka minut. Zamiast odłączać przewód zasilający, można odłączyć pompę ciepła od prądu, wyłączając jej bezpieczniki na kilka minut. Po ponownym uruchomieniu zdalny dostęp powinien zostać przywrócony w ciągu kilku minut.
- Jeśli zdalny dostęp nie zostanie przywrócony pomimo opisanych powyżej działań, wyślij prośbę o kontakt do naszego zespołu pomocy technicznej.Należy pamiętać, że pompa ciepła normalnie działa, nawet jeśli zdalny dostęp zostanie chwilowo utracony.
- Zdalny dostęp do pompy ciepła został utracony. W takim przypadku należy postępować w następujący sposób:
- Odłącz pompę ciepła od zasilania, odłączając jej przewód zasilający od gniazdka na kilka minut. Zamiast odłączać przewód zasilający, można odłączyć pompę ciepła od prądu, wyłączając jej bezpieczniki na kilka minut. Po ponownym uruchomieniu zdalny dostęp powinien zostać przywrócony w ciągu kilku minut.
- Jeśli zdalny dostęp nie zostanie przywrócony pomimo opisanych powyżej działań, wyślij prośbę o kontakt do naszego zespołu pomocy technicznej.Należy pamiętać, że pompa ciepła normalnie działa, nawet jeśli zdalny dostęp zostanie chwilowo utracony.
- Upewnij się, że czujnik temperatury pokojowej został zainstalowany w pomieszczeniu mieszkalnym.
- Jeżeli czujnik temperatury pokojowej został zamontowany w pomieszczeniu mieszkalnym: Skontaktować się z firmą, która zamontowała czujnik temperatury pokojowej. Technik musi włączyć czujnik temperatury pokojowej za pomocą sterownika pompy ciepła, a następnie dwukrotnie uruchomić urządzenie. Procedura ta jest opisana w instrukcji instalacji Aries, którą można znaleźć w banku materiałów.
- Jeżeli czujnik temperatury pokojowej nie został zamontowany w pomieszczeniu mieszkalnym: W sprawie montażu czujnika temperatury pokojowej należy skontaktować się z firmą, która instalowała pompę ciepła. Czujnik temperatury pomieszczenia jest dostarczany wraz z pompą ciepła.
Skontaktuj się z firmą, która zainstalowała pompę ciepła. Technik musi włączyć obiegi grzewcze regulatorem pompy ciepła, a następnie dwukrotnie uruchomić urządzenie. Procedura ta jest opisana w instrukcji instalacji Aries, którą można znaleźć w spisie materiałów.
Nastawa ciepłej wody użytkowej wynosi zwykle 48–52°C, nastawa komfortu wynosi 54°C. Należy pamiętać, że gdy wartość zadana przekracza 55°C, pompa ciepła wykorzystuje grzejnik elektryczny do końcowego ogrzewania. Należy również pamiętać, że nastawą dla ciepłej wody użytkowej jest temperatura docelowa w dolnej części akumulatora. W praktyce ciepła woda użytkowa jest cieplejsza o 5–8°C, ponieważ pobierana jest z górnej części akumulatora.
Oprogramowanie sterownika ma tylko dwie nastawy: Eco i Comfort. Gdy wartości zadane ciepłej wody użytkowej Komfort i Normalny zostaną zmienione z aplikacji, zostanie to zapisane w sterowniku jako wartość zadana Komfort, a wartość zadana Eco zostanie zapisana w sterowniku jako wartość zadana Eco. Po wybraniu w aplikacji wartości zadanej Komfort lub Normalny tryb ciepłej wody użytkowej pozostaje w ustawieniu Komfort, ale wartość zadana ulega zmianie. Po wybraniu wartości zadanej Eco tryb ciepłej wody użytkowej zmienia się na tryb Eco.
Sprawdź pompę ciepła pod kątem aktywnych alertów.
Jeżeli tak, sprawdź instrukcje dotyczące danego ostrzeżenia i potwierdź ostrzeżenie.
Jeśli nie:
-
-
- Sprawdź, czy pompa ciepła jest włączona.
- Sprawdź bezpieczniki zarówno przy pompie ciepła, jak i w tablicy rozdzielczej.
- Sprawdź nastawę temperatury ciepłej wody użytkowej. Nastawa ciepłej wody użytkowej wynosi zwykle 48–52°C, nastawa komfortu wynosi 54°C. Należy pamiętać, że gdy wartość zadana przekracza 55°C, pompa ciepła wykorzystuje grzejnik elektryczny do końcowego ogrzewania. Należy również pamiętać, że nastawą dla ciepłej wody użytkowej jest temperatura docelowa w dolnej części akumulatora. W praktyce ciepła woda użytkowa jest cieplejsza o 5–8°C, ponieważ pobierana jest z górnej części akumulatora.
-
Jeśli po kontroli opisanej powyżej woda jest nadal letnia/zimna, główną osobą kontaktową powinna być firma, która zainstalowała pompę ciepła.
Sprawdź pompę ciepła pod kątem aktywnych alertów (głównie za pośrednictwem aplikacji Gebwell Smart).
Jeżeli tak, sprawdź instrukcje dotyczące danego ostrzeżenia i potwierdź ostrzeżenie.
Jeśli nie, sprawdź następujące elementy:
-
-
- Czy temperatura ciepłej wody użytkowej przekracza 55°C? Gdy wartość zadana przekracza 55°C, pompa ciepła wykorzystuje nagrzewnicę elektryczną do końcowego ogrzewania.
- Czy wartość zadana pomieszczenia pompy ciepła jest wyższa niż rzeczywista wymagana temperatura pomieszczenia?
-
Termostaty pokojowe należy trzymać w pozycji otwartej (najwyższa możliwa wartość na skali), a następnie sterować żądaną temperaturą pokojową za pomocą aplikacji pompy ciepła. Pompa ciepła reguluje temperaturę ciepłej wody potrzebnej do obiegu grzewczego. Jeśli chcesz kontrolować temperaturę w pomieszczeniu dla poszczególnych pomieszczeń, co najmniej jeden termostat pokojowy powinien być zawsze całkowicie otwarty. Pomieszczenia mokre często nadają się do tego m.in. Na przykład, jeśli chcesz, aby zimą w sypialniach było chłodniej niż w innych pomieszczeniach, w innych pomieszczeniach trzymaj termostaty w pozycji otwartej, a w wybranych pomieszczeniach użyj termostatów, aby nieznacznie obniżyć ich temperaturę.
Ogrzewanie podłogowe i termostaty grzejnikowe mogą mieć negatywny wpływ na zużycie energii. Zmniejszają przepływ w instalacji grzewczej, a pompa ciepła kompensuje to podnosząc temperaturę sieci. Wpływa to na działanie urządzenia, powodując większe zużycie energii elektrycznej. Termostaty służą wyłącznie do regulacji ze względu na „darmowe ciepło” (od słońca, ludzi, kominków itp.).
Jeżeli po kontroli opisanej powyżej zużycie energii nadal jest wysokie, należy skontaktować się z firmą, która zainstalowała pompę ciepła.
Najczęstsze alerty wysyłane przez pompę ciepła Aries: https://gebwell.pl/en/aries-heat-pump-alerts/
Qi pompy ciepła
- Sprawdź pompę ciepła pod kątem alertów. Jeśli tak, potwierdź alert.
- Jeżeli nie ma żadnych alarmów lub nie można potwierdzić alarmu, należy wyłączyć pompę ciepła na kilka minut, odłączając jej przewód zasilający od gniazdka lub wyłączając bezpieczniki.
- Jeśli pompa ciepła nie uruchamia się po odłączeniu zasilania, sprawdź, czy bezpieczniki pompy ciepła pod panelem przednim są również włączone.
Konwektor chłodzący
- Sprawdź, czy pilot ma sprawne baterie.
- Sprawdź, czy zasilanie cewki zostało włączone głównym wyłącznikiem.
- Sprawdź, czy bezpieczniki są sprawne.
- Sprawdź na wyświetlaczu urządzenia, czy gruntowa pompa ciepła otrzymuje żądanie chłodzenia.
- Sprawdź, czy filtry wentylatora są czyste (w tym celu otwórz obudowę wężownicy). (Więcej informacji można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia – instrukcje można znaleźć w naszym banku danych)
- Sprawdź, czy w przepływie powietrza przez urządzenie nie występują żadne przeszkody.
- Sprawdź, czy wentylator modułu wężownicy działa